Z doliny Zimnika na Malinowską Skałę i dalej na Skrzyczne
Taka trasa wycieczki na złapanie oddechu od codzienności i szybkie podładowanie baterii.
Pętelka – 16 km. Tak jak lubimy.
Trasę rozpoczynamy przy Hotelu Zimnik w Lipowej Ostre. Zaparkowaliśmy na parkingu przy Hotelu – wszystkie inne miejsca postojowe były już zajęte – uroki weekendowych wyjazdów w góry.
Zakładamy psom szelki, przypinamy pasy biodrowe, zarzucamy plecaki i ruszamy 🙂
Początkowo trasa prowadzi nas wąską szosą asfaltową, która delikatnie pnie się pod górę. Czeka nas około 4,0 km wędrówki malowniczą Doliną Zimnika, lekko wznoszącą się w górę wygodną, asfaltową drogą. Początkowo równolegle ze szlakiem biegnie ścieżka przyrodnicza „Dolina Zimnika”, która pozwala trochę lepiej przybliżyć wiedzę o przyrodzie. Przez większość trasy Doliną Zimnika po lewej stronie mamy potok Leśna, który pozwala nam i psom odrobinę odpocząć i schłodzić łapki.
Idąc dalej nasz żółty szlak odbije w prawo na gruntową ścieżkę, która od razu ostro pnie się pod górę. Z uwagi na fakt, że przed weekendem kilka dni było deszczowych mamy na ścieżce dużo błota, które nam a przede wszystkim psom sprzyja, bo podłoże jest zimniejsze i wilgotniejsze.
Cały czas idziemy żółtym szlakiem – stromym zboczem Kościelca (1022 m) kierując się na Przełęcz pod Malinowską Skałą. W drodze towarzyszą nam promienie słoneczne, lekki rześki wiatr i przepiękne widoki na otaczające Dolinę Zimnika szczyty.
Docieramy do punktu, gdzie znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Od tego miejsca można kontynuować wędrówkę na Skrzyczne, Baranią Górę lub do Przełęczy Salmopolskiej. My skręcamy w prawo i dalej zielonym szlakiem idziemy pod górkę. Od Malinowskiej Skały dzieli nas 20 minutowy odcinek drogi.
Malinowska Skała znajduje się na wysokości 1152m n.p.m. Kilka informacji na jej temat:
„Skalna formacja ma nieregularny, podłużny kształt, znacznie bardziej odsłonięty od strony Skrzycznego, z charakterystyczną owalną niszą po stronie zielonego szlaku. Trudno oszacować dokładnie ze względu na formę wychodni jej wymiary, przyjmuje się że ma ona 13m długości, 5 szerokości (w najszerszym miejscu), oraz około 5m wysokości. Wychodnia od roku 1977 objęta się ochroną prawną jako pomnik przyrody nieożywionej.”
Nieopodal Malinowskiej Skały rozsiadamy się wygodnie, mając przed sobą przepiękną panoramę na Beskidy.
Czas na śniadanko. 🙂
Malinowska skała to tylko punkt w naszym planie wycieczki, przystanek na trasie na Skrzyczne.
Ruszamy dalej, zielonym szlakiem w kierunku Skrzycznego.
Trasa już jest zdecydowanie lżejsza i przyjemniejsza. Idziemy szeroką , ubitą ścieżką, gdzie w okół mamy otwartą przestrzeń i niesamowity widok na otaczające nas odległe pasma górskie.
Na Skrzycznym znajduje się schronisko PTTK, taras widokowy, górna stacja kolejki linowej, a także Radiowo – Telewizyjny Ośrodek Nadawczy z charakterystycznym masztem oraz rozległa polana, na której odpoczywają tłumy turystów 😉